Σημαντικό Μήνυμα

Η προσωρινή Συνέλευση του Τμήματος Επιστήμης Βιοσυστημάτων και Γεωργικής Μηχανικής, στην υπ’ αριθμ. 10/22-09-2020   συνεδρίασή της (θέμα 7°),  για την διεξαγωγή της εκπαιδευτικής διαδικασίας του Τμήματος μόνο για το Χειμερινό Εξάμηνο ακαδ.έτους 2020-2021 εισηγήθηκε ομόφωνα  στη Σύγκλητο του Πανεπιστημίου τα παρακάτω:

1. Για το Χειμερινό εξάμηνο ακαδ. έτους 2020-2021 οι διαλέξεις, τα φροντιστήρια και το θεωρητικό μέρος των εργαστηρίων του Τμήματος να πραγματοποιούνται με τηλεδιάσκεψη (εξ αποστάσεως).
  2. Να γίνεται βιντεοσκοπημένη επίδειξη κάθε εργαστηριακής άσκησης.
  3. Σε κατάλληλο χρόνο να γίνεται όλο ή ικανοποιητικό ποσοστό του πρακτικού μέρους των πειραμάτων, με φυσική παρουσία των φοιτητών σε μικρές ομάδες ακολουθώντας όλους τους κανόνες υγιεινής και ασφάλειας, ανάλογα με τις προδιαγραφές του κάθε χώρου.

Η διεξαγωγή της εκπαιδευτικής διαδικασίας για το Εαρινό Εξάμηνο ακαδ.έτους 2020-2021  θα συζητηθεί σε μελλοντική Συνέλευση, σύμφωνα με τα νέα επιστημονικά δεδομένα σχετικά με τις εξελίξεις του COVID- 19.